Önkormányzati hírek

Kakas Béla évértékelő beszéde

Kakas Béla évértékelő beszéde

Tisztelt Rektor Úr, Kedves Képviselőtársaim, Vendégeink!

Szeretnék köszönetet mondani Kozma Gábor Rektor Úrnak, hogy lehetőséget adott arra, hogy a mai ünnepi közgyűlésünket és díjkiosztó ünnepségünket itt a Gál Ferenc Hittudományi Főiskola Klebelsberg Kunó termében tarthassuk meg. Közgyűlésünk ünnepi jellegét erősíti a Fogadalmi templom és a Dóm téri adventi vásár közelsége és hangulata egyaránt.

Tisztelt Közgyűlés, Kedves Képviselőtársaim!

Az év vége a számvetés ideje, ezért magam sem teszek másként, amikor a mostani évzáró ünnepi közgyűlésünk megkezdése előtt, röviden összefoglalom a mögöttünk lévő esztendő munkáját és eredményeit.

Ez a terem ahol most ülünk, egy olyan államférfiről lett elnevezve, aki rendkívül sokat tett hazájáért és nemzetéért egyaránt. Gróf Klebelsberg Kuno politikus, vallás és kultuszminiszter szellemi nagyságát, hihetetlen munkabírását és államférfiúi erényeit kortársainak legjobbjai mind tisztelték, de még az ellene szólók sem tehettek másként. Gróf Klebelsberg Kuno nem a beszéd, hanem a tett embere volt. Életét, cselekedeteit nem önös egyéni, nem is pártpolitikai szempontok irányították. Egy nagy gondolat hatotta át: munkálkodni, dolgozni akart nemzete és hazája előbbre vitelén, felvirágoztatásán, boldoggá tételén.

Ahogyan megfogalmazta 1932-ben:

„Minden értékes nép szentnek tartja a haza földjét és szent az a munka is, amely magát az ország felületét, földrajzi szerkezetét gyökeresen átalakítja.”

Úgy gondolom, hogy a fenti idézet ma is kellő útmutatást ad munkánkhoz. Ahhoz, amit már elvégeztünk és ahhoz is, ami még előttünk áll.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Kérem, engedjék meg, hogy a teljesség igénye nélkül, de a lényegre koncentráltan ismertethessem Önökkel helyzetünket, eredményeinket, tennivalóinkat.

I. A gazdálkodásunkról…

A Csongrád Megyei Önkormányzat 2016. évi költségvetési gazdálkodását a kiegyensúlyozottság jellemzi.

Az idei költségvetésünk kereteit alapvetően az állami támogatás összege határozta meg, (254,4 millió forint), mely kiegészült a korábbi évekbe felhalmozott tartalék forrásokkal (222,7 millió forint).

Év közben több esetben került sor a bevételi és kiadási előirányzatok módosítására, ami elsősorban önkormányzatunk aktív pályázati tevékenységének köszönhető. A megye jelenleg tíz pályázat vonatkozásában érintett, amiből hét pályázat ténylegesen is beépült a költségvetési rendeletbe. Sikeres pályázati tevékenységünknek köszönhetően két különleges kiadványt is megjelentettünk. A Csongrád Megyei Önkormányzat páratlan képzőművészeti gyűjteményét bemutató exkluzív albumot, mely országosan is egyedülálló kiadványnak számít, valamint a „Szikra, láng, hamu” címet viselő kiadványt, ami az 56-os Csongrád megyei eseményeknek állít emléket. Ez utóbbinak szerzője képviselőtársunk Miklós Péter Úr, akinek munkájához ezúton is gratulálunk Kiemelném a folyamatban lévő, a megyei foglalkoztatás elősegítésére vonatkozó Paktum projektünket, valamint a Szeged-Ópusztaszer közötti kerékpárút megépítésére vonatkozó pályázatunkat, melyben jól megjelenik és érvényesül az önkormányzatunk koordináló szerepköre. A Budapesti Víz Világtalálkozó és a Párizsi Klíma Megállapodás kapcsán pedig aktualitásként a Csongrád megyei klímastratégia kidolgozására elnyert pályázatunkat említem. Egy szó, mint száz, nem ülünk a babérjainkon, hanem igyekszünk minden olyan lehetőséget megragadni, melyeknek pozitív hozadéka van a megye és az itt élő emberek számára egyaránt.

Társadalmi szerepvállalásunkhoz kapcsolódóan, önkormányzatunk az idei esztendőben is, erejéhez mérten igyekezett segítséget nyújtani a megyében tevékenykedő civil és egyéb szervezetek részére. Az erre a célra elkülönített költségvetési forrás (7,2 millió forint) teljes egészében elköltésre kerül. Többek között részt vettünk és veszünk a Bursa Hungarica ösztöndíj rendszerben, melynek segítségével több, mint 160 fő, megyében élő szociálisan rászoruló diák kapott támogatást. Kiemelt támogatásunkban részesült a Csongrád Megyei Rendőr főkapitányság, így segítve a migrációs folyamatok által érintett déli határszakaszunkon végzett munkájukat. Amiért ezúton is köszönetünket és nagyrabecsülésünket fejezzük ki.

Felelős gazdálkodásunknak eredményeként, a korábbi években jelentős megtakarítást illetve tartalékot halmoztunk fel. Ezekből tudtuk megoldani például a Belvedere-palotában található MSZP-s irodák megvásárlását, vagy a DABIC Kft.-ben történő üzletrész megvételét. De tagi kölcsönt is tudtunk nyújtani a megyei önkormányzat 100%-os tulajdonában álló Csongrád Megyei Fejlesztéséért Nonprofit Kft. részére. Összességében megállapíthatom, hogy a Csongrád Megyei Önkormányzat költségvetési helyzete stabil, likviditási probléma nem merült fel. Természetesen a jövőben is törekedni fogunk a költséghatékony megoldások alkalmazására, valamint a költségvetési fegyelem megtartására.

II. A Területi Operatív Projektjeinkről…

A tavalyi és az idei évnek egyaránt egyik központi témája volt a Területi Operatív Programok ügye.

Az Irányító Hatóság a TOP éves fejlesztési kerete szerinti ütemezés alapján 2015. decembertől 2016. márciusig 17 felhívást jelentetett meg a megyei tervezési körbe tartozó prioritástengelyekhez kapcsolódóan. Az ITP-ben foglalt ütemezés alapján Csongrád megyében a tizenhét felhívás közül 2016-ban 11 db. a teljes rendelkezésre álló kerettel nyílt meg, 6 db. pedig a keret egy részével, összesen 22,249 milliárd forintnyi forrással. A Csongrád megye módosított, jelenleg hatályos ITP-jében foglalt pénzügyi ütemezés alapján 2017. II. negyedév végéig történik kötelezettségvállalás a fennmaradó megyei forráskeretekre.

A TOP megyei tervezési körbe tartozó felhívásaira benyújtott támogatási kérelmek értékelése és kiválasztása területi kiválasztási eljárásrendben történik. Az IH által meghatározott értékelési szempontok alapján formailag és tartalmilag értékelt támogatási kérelmeket, megyénként eltérő terület specifikus értékelési szempontok alapján, állami értékelők pontozzák, amelyeket a területi szereplők az ITP-jükben foglalt területi kiválasztási szempontok alapján határoztak meg.

Az értékelést követően a támogatási kérelmek döntés-előkészítő bizottság (DEB) elé kerülnek. Az IH vezetője a DEB javaslatának figyelembevételével dönt a támogatási kérelem támogatásáról, illetve ennek feltételeiről vagy a kérelem elutasításáról. Eddig ebben az évben a közgyűlésünk által létrehozott DEIB, 5 db. intézkedés kapcsán döntött.

1. Gazdaságfejlesztést és a munkaerő mobilitás ösztönzését szolgáló közlekedésfejlesztés

2. Megyei szintű foglalkoztatási megállapodások, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések

3. Zöld város kialakítása

4. Helyi foglalkoztatási együttműködések

5. Leromlott városi területek rehabilitációja

Ezek közül kettőben, a „Gazdaságfejlesztést és a munkaerő mobilitás ösztönzését szolgáló közlekedésfejlesztés” és a „Megyei szintű foglalkoztatási megállapodások, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések” intézkedésekben már DEB ülés is megtörtént. Külön is szeretném megemlíteni a Csongrád Megyei Önkormányzat egyik kiemelt projektjét, a szintén TOP forrásból finanszírozott Csongrád Megyei Foglalkoztatási Együttműködések, Paktum programot. Ebben a programban a megyei önkormányzatnak és konzorciumi partnerének, a Csongrád Megyei Kormányhivatalnak összesen 1 milliárd forint forrása áll rendelkezésre, hogy a megye területén munkát vállalni szándékozó hátrányos helyzetű munkanélküliek, illetve közfoglalkoztatottak képzését, munkába állás esetén bérét támogassa, illetve a megyébe érkező befektetéseket ösztönözze, segítse. A megyei Paktumirodát a Csongrád Megyei Önkormányzat saját szervezeti keretein belül üzemelteti, melynek kollégáihoz bizalommal fordulhat minden munkáltató és munkavállaló, aki a program lehetőségeivel kapcsolatban érdeklődik. A megyei paktum kapcsán fontos annak ernyőszervezeti feladata e helyi projektek felett, valamint az, hogy stratégiája összhangban legyen a megyei jogú városok projektjeivel. A Miniszterelnökséget vezető Lázár János Miniszter Úr, a TOP-os fejlesztések koordinálására, országosan miniszteri biztosokat nevezett ki. Csongrád megye esetében, a kinevezett fejlesztési biztos B Nagy László országgyűlési képviselő, aki eddig is betöltötte a posztot, és most 2016 december elsejétől, 2017 május 31.-ig hosszabbították meg kinevezését. Ezúton is gratulálunk és ígérem, hogy az eddigi jó gyakorlatnak megfelelően folytatjuk tovább a közös munkát.

III. A Magyar-Lengyel szolidaritás évéről…

Az idei évben a két saját kiemelt rendezvényünk (Nemzeti est, Szent István Nap) mellett, külön hangsúlyt kapott a magyar-lengyel kapcsolatok ápolása.

A Magyar Országgyűlés rendelete a 2016-os évet a Lengyel-Magyar Szolidaritás Évének nyilvánította. Ennek megfelelően a Csongrád Megyei Önkormányzat szervezője, részese és vendége volt több jelentős gazdasági, kulturális, tudományos programnak.

Néhány a legfontosabbak közül.

Szeptemberben Lódz Vajdaság vezetésének meghívására a „Regionális Mix” elnevezésű fesztiváljukon mutatkozott be a Csongrád Megyei Értéktár valamint Üllési Fonó Néptáncegyüttes, és tárgyalásokat folytattunk a jövőbeni stratégiai és gazdasági együttműködésekről. Októberben „Wolna Polska – Wolne Węgry” – az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója kapcsán a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a Csongrád Megyei Önkormányzat közös megemlékezést szervezett, ahol magas rangú lengyel delegációt fogadtunk, kiemelt országos és hely médiaérdeklődés mellett. A rendezvény ünnepi szónoka Trócsányi László magyar igazságügyi miniszter volt.

Novemberben Witold Stępieńnek Łódź Vajdaság Marsalli Hivatal vezetőjének felkérésére, meghívott előadóként vettem részt a „Nemzetközi gazdasági együttműködés a V4 országokban Kína bevonásával” című gazdasági konferencián, képviselve hazánkat és Csongrád megyét. December hónap közepén, Almási István Hódmezővásárhely polgármesterének meghívására, a lengyelországi Przemysl erődrendszernél avatunk közösen emléktáblát az I. világháborúban ott harcolt és elesett vagy megsebesült Csongrád megyei honvédek emléke előtt tisztelegve.

Az ünnepi programok szervezésében történő példaértékű együttműködésért ezúton is szeretnék köszönetet mondani a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetőjének, Juhász Tünde Kormánymegbízott Asszonynak és Lengyelország tiszteletbeli konzuljának Biernacki Karol Úrnak és munkatársaiknak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Ahogyan azt a bevezetőmben is elmondtam elsődleges célom az volt, hogy a röviden összefoglaljam azt, hogy hol és hová tartunk. Úgy gondolom, minden szerénység nélkül kijelenthetem, hogy most is egy munkával teli eredményes évet hagyunk magunk mögött, és egy sok lehetőséggel teli újesztendő küszöbén állunk.

Bátran léphetjük át ezt a küszöböt, mert az elmúlt két évben számos alkalommal bizonyítottuk, hogy nem ugrunk el a munka elől, sőt folyamatosan keressük az új és újabb lehetőségeket. A Csongrád Megyei Önkormányzat Hivatala és a Csongrád Megye Fejlesztésért Kft. munkatársai felkészült szakemberekként állnak minden kihívás elé.

Tudjuk, hogy az elvégzett közös munkánk nagyban befolyásolja Csongrád megye fejlődését és a 60 településen élő több mint 400 ezer ember életét és boldogulását.

Ez komoly felelősség…

Köszönöm együttműködésüket és munkájukat, valamint megtisztelő figyelmüket!

Áldott Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!

Csongrád-Csanád Vármegyei Értéktár


Kapcsolat
Copyright © 2021. Csongrád-Csanád Vármegyei Önkormányzati Hivatal. Minden jog fenntartva.