A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat Földeákon tartotta következő rendezvényét, ahol a környezettudatosságé volt a főszerep. A megnyitón Gémes László, a Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte a gyerekeket, majd a következőkkel folytatta: „Kérlek Titeket, hogy fogadjátok meg a szülők, nagyszülők tanácsait, ismerjétek meg a hagyományokat, tanuljatok tőlük, hogy sok-sok év múlva ti is tovább tudjátok adni azokat gyermekeiteknek, unokáitoknak.”
A Csongrád-Csanád megyei identitás erősítése című projekt keretein belül megvalósuló, általános iskolásokat célzó rajzpályázat nyertes rajzaiból figyelemfelhívó közlekedési táblák készültek. A rendezvény megnyitása után Gémes László elnök, Hajnal Gábor, Földeák Község polgármestere és Tóth Imre, a helyi iskola igazgatója együtt helyezték ki a táblákat az iskola közelében, ezzel is felhívva az autósok figyelmét a gyermekek úttesten való áthaladására és a biztonságos közlekedésre. A helyi iskola 6. osztályos tanulói büszkén kísérték figyelemmel az eseményt, hisz a táblán szereplő rajz osztálytársuk, Juhász Mirtill alkotása. Ugyanezen rajzból készült táblák kerültek kihelyezésre Óföldeákon, Simonné Sinkó Erika és Maroslelén, Drimba Tibor polgármesterek közreműködésével.
A Megyei Közgyűlés a klímavédelmet, és bolygónk védelmét kiemelten fontosnak tartja, ennek jegyében a megyei közgyűlés elnöke és Földeák polgármestere a parkban egy díszfát ültettek. A község vérszilvafáinak sorát bővítették egy újabb növénnyel, ezzel is védve Földünket.
A környezettudatosságot szem előtt tartva kézműves foglalkozásokat tartott a Megyei Önkormányzat csapata, nagy hangsúlyt fektetve az újrahasznosításra. Fűfejek készítése mellett terménymécseseket is volt lehetőség alkotni, amelyeket a kisdiákok haza is vihettek.
A Földeáki Művelődési Ház- és Könyvtárban a helyi iskola 3. évfolyamos tanulóinak a szentesi Jövőnkért Alapfokú Művészeti Iskola néptáncosai mutattak be táncokat, majd rendhagyó táncóra keretein belül egy egyszerű, ám vidám koreográfiát tanítottak, amit zenére, közösen táncolhattak el. Vincze János fafaragó mester segítségével kipróbálhatták az érdeklődők a vésővel végzett aprólékos munka nehézségeit, szépségeit.
A nap folyamán a jelenlévők megismerkedhettek a megyei értékek közül a csíramálé készítésével, illetve annak kóstolására is lehetőség nyílt. A hozzáadott cukrok nélkül is édes, egészséges falatok nagy sikert arattak a gyerekek és felnőttek körében egyaránt.
A Magyar Vöröskereszt jóvoltából a résztvevők kipróbálhatták újraélesztési technikájukat az oktató babán, akinek kellett, az önkéntesek segítettek a megfelelő technika kialakításában. A helyi iskola tanulói fegyelmezetten és érdeklődve hallgatták meg a jótanácsokat.
A Nemzeti Művelődési Intézet munkatársai hungarikum játszóházzal szórakoztatták a gyerekeket és érdeklődőket. Egy óriás puzzle kirakására nyílt lehetőség, volt aki könnyen felismerte a kirakón a Feszty-körkép részletét. A hatalmas kocka építő segítségével bemutatott finomságot, a Pick szalámit a gyerekek elmondása alapján szinte mindenki kóstolta már korábban.
A Makói Hivatásos Tűzoltók a falu ovisaival és iskolásaival beszélgettek, a gyerekek megnézhették a tűzoltóautót és kipróbálhatták a védőruhákat is. Az egészséges életmód elengedhetetlen része a mozgás. A rendezvényen az iskola 6. osztályos tanulói Sportfesztiválon vehettek részt a Csongrád Megyei Diáksport Egyesület jóvoltából. A résztvevők mindegyike ajándékban részesült, melyet Kormányos Sándor, mezőgazdasági tanácsnok adott át a sportos ifjúságnak.
A rendezvény zárásaként közel egy órás koncertet adott a Tóth Bagi Csaba Trió, akiknek hangulatos koncertjét állva tapsolták meg a résztvevők.
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat sok szeretettel várja a Kedves Érdeklődőket 2021. október 20 – án, a programsorozat következő állomásán, Székkutason.
Ismerjük meg együtt megyénk településeinek sokszínűségét!
A projektet a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat valósítja meg 2021.01.01-2022.09.30 között.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
A projektről bővebb információt www.csongradcsanad.hu/identitas aloldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Katona-Lázár Mária