Az EFOP-1.6.3-17-2017-00003 Csongrád Megyei Felzárkózási és Esélyegyenlőségi Program keretén belül a roma lakosság felzárkózását segítő munkacsoport szeptember 14-én tartotta ülését Szentesen a Városházán, a Csongrád Megyei Felzárkózási Fórum idei első ülése pedig 2020. szeptember 16-án került megrendezésre Szegeden a Megyeházán.
A szentesi városházán dr. Polner Eörs, a Csongrád-Csanád Megyei Közgyűlés alelnöke és Szabó Zoltán Ferenc szentesi polgármester köszöntője után Bódi Szilvia, a szentesi Család és Gyermekjóléti Szolgálat szakmai vezetője nyújtott tájékoztatást az intézmény tevékenységéről. Hangsúlyozta, hogy a szolgáltatásaikat igénybe vevők 60-70 százaléka roma származású és az érintettekkel különböző családi problémák miatt foglalkoznak.
Faur Zoltán, a Szentesi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke az érdekképviseletre és közösségépítésre helyezi a hangsúlyt, amelyet támogat a város polgármestere is. Fő feladatuknak tartják a telepen megépült játszóterük bővítését, parkosítást, oktatást, hagyományőrzést, valamint az egészséges életmódra való nevelést.
A Csongrád Megyei Felzárkózási Fórum ülésen 2020. szeptember 16-án dr. Polner Eörs, a Csongrád-Csanád Megyei Közgyűlés alelnöke, Csongrád-Csanád megyei polgármesterek, alpolgármesterek, Csongrád-Csanád Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzati elnökök és a Felzárkózási Fórum tagjai jelentek meg. Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár online kapcsolódott az üléshez, elmondta, hogy 2010 óta dolgozik munkatársaival a felzárkózás jegyében. Cél a nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjban részesülők számának növelése, a szegénység újratermelődésének megakadályozása, az oktatáshoz való hozzáférés javítása, végzettség nélküli iskolaelhagyás és a gyermekek szegénységének csökkentése. A Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiához kapcsolódóan a felzárkózás-politika megyei szintű megvalósítása, a partnerség, a társadalom egészének megszólítása, a szemléletformálás.
Az ülésen tájékoztatást nyújtott Jakabos Boglárka, a Szenvedélybetegek Nappali Intézményének vezetője a Homokháti Kistérségben élő ellátottak jellemző problémáiról, mint például anyagi nehézségek, mentális és pszichés problémák, szenvedélybetegségek megelőzése, leküzdése.
A Fórum a Megyei Esélyteremtő Paktum elkészítésére vonatkozó konzultációval zárult Szekeresné dr. Makra Ibolya szakértő előadásában.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.