A helyi paktumiroda munkatársa rendszeresen tartott fogadóórát Szatymazon. A rendelkezésünkre álló információk alapján majdnem 20 munkavállaló tudta kihasználni a megyei paktum nyújtotta lehetőségeket – mondta el Barna Károly, Szatymaz polgármestere.
Ujvári László, Balástya polgármestere is válaszolt a Csongrád Megyei Önkormányzat által indított interjúsorozat kérdéseire, amelyben a megyei települések vezetőit kérdezik meg arról, hogyan változott az elmúlt években a helyi foglalkoztatási helyzet.
–Ismerte-e a település vezetése a megyei, illetve a helyi paktumok támogatási lehetőségeit?
–Településünk elsősorban a helyi paktum lehetőségeire figyelt. A településen élő, elsősorban alacsonyabb iskolai végzettségű, kevesebb kompetenciával rendelkező munkavállalók számára biztosított lehetőségeket a projekt.
– Milyen az együttműködésük a járási hivatalokkal, akiken keresztül a bérköltség támogatások elbírálásra kerültek?
– Balástya a Kisteleki Járási Hivatalhoz tartozik, akikkel zökkenőmentes az önkormányzat kapcsolata.
– Érezhető volt-e a munkanélküliség csökkenése, vagy munkakörülmények javulása az elmúlt 2-3 évben?
– A Kisteleki járásban tapasztalható volt az álláskeresők számának csökkenése, ami a településünkön is éreztette hatását. A program segítségével a közfoglalkoztatásban dolgozó munkavállalók közül is volt néhány fő, aki el tudott helyezkedni a nyílt munkaerőpiacon.
– Javult-e a településen a bérszínvonal a foglalkoztatotti munkakörökben az elmúlt években?
– A projektnek köszönhetően bizonyos munkakörökben tapasztalható volt a bérek emelkedése, hiszen a munkáltatók terheit enyhítette a támogatás, így lehetőségük nyílt lekövetni a munkaerőpiac ilyen irányú változásait.
– Kapott-e visszacsatolást a helyi vállalkozásoktól arra vonatkozóan, hogy a bértámogatások segítették a növekvő munkabérek jelentette terhek enyhítését?
– A helyi vállalkozókkal a folyamatos kapcsolattartásból adódóan olyan információk jutottak el az önkormányzathoz, hogy a bértámogatásnak köszönhetően bővíteni tudták a munkavállalóik létszámát, illetve kompenzálták költségeiket a projektnek köszönhetően. Településünk álláskeresői közül 12 fő részesült mintegy 10 millió forintos bér- és bérköltség támogatásban a megyei foglalkoztatási paktum keretéből.
– A jelenlegi járványhelyzet milyen hatással van a helyi munkaerőpiacra?
– A járványhelyzet kialakulását követően jelentősen nőtt a munkanélküliek száma, akik segítségért fordultak az önkormányzathoz, amely jelentősen növeli a kiadásokat. Amennyiben ez a tendencia így marad, költségvetési rendelet módosítására lesz szükség. Sajnos a jogszerűen kiáramló segélyek finanszírozási oldalát jelenleg nem látjuk.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Projekt címe: Csongrád Megyei Gazdaság- és Foglalkoztatás-fejlesztési Együttműködési Program (PAKTUM)
Projekt azonosító: TOP-5.1.1-15-CS1-2016-00001
Forrás: szegedma.hu