A foglalkoztatási paktumok tapasztalataival kapcsolatban a Csongrád Megyei Önkormányzat által elindított cikksorozat következő részében Nagy Sándor, Kistelek polgármestere válaszolt a kérdéseinkre.
A foglalkoztatási paktum széles körű összefogással indult mintegy 3 éve, hiszen a főpályázó Mórahalom Városi Önkormányzat mellett a Csongrád Megyei Önkormányzat, 21 települési önkormányzat és számos vállalkozás működik együtt konzorciumban, illetve szoros partnerségben. A Kisteleki Járás mind a hat települése (Baks, Balástya, Csengele, Kistelek, Ópusztaszer, Pusztaszer) részt vesz kezdetektől fogva a programban.
A program indulásakor – látva a kötelezően teljesítendő mutatószámokat, indikátorokat – kissé pesszimista voltam, de az idő múlásával látható volt, hogy összességében egészen jól kitalált támogatási formák vannak. Azt tapasztaltuk, hogy viszonylag sok munkáltató igénybe tudja ezeket venni és a helyi – klasszikus nevén munkaügyi központ – kormányhivatalban minden segítséget meg is kapnak hozzá. Az is pozitívum volt, hogy a 10 potenciális célcsoportból (alacsony iskolai végzettségű személyek, a 25 év alatti fiatalok, a 30 év alatti pályakezdő álláskeresők, az 50 év felettiek, a gyedről, gyesről visszatérők, a legalább egy gyermeket egyedül nevelő felnőttek, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülők, a tartós munkanélküliséggel veszélyeztetettek és a megváltozott munkaképességű személyek) nemcsak 1-2, hanem szinte mindegyik kategória potenciális célcsoport volt, azaz jól sikerült ezeket a program elején meghatározni és valós igényeket tükrözött.
A projekt részeként információs napok, partnerségi találkozók, fórumok és egyéb rendezvények kerültek megtartásra, ezeken sok munkáltatói észrevételt, visszajelzést, kritikát sikerült feljegyeznünk. Ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy nem csak a pályázatban vállalt mutatószámokat, hanem bizonyos esetekben a vállalt mértéket meghaladó bevonásokat is sikerült teljesíteni.
Ami némileg meglepő volt: előzetesen arra számítottam, hogy a járás nagyobb munkáltatói számára nyújt majd elsődlegesen segítséget a program. A projekt előrehaladtával azonban kiderült, hogy a különböző – munkáltatókat terhelő – vállalások miatt (továbbfoglalkoztatás, éves statisztikai létszám, stb.) inkább a néhány főt foglalkoztató mikrovállalkozások alkalmaztak több munkavállalót ezen program támogatásainak segítségével. Népszerű volt a vállalkozóvá válást segítő elem. Ez azt jelenti, hogy pályázati pénzt felhasználva, önfoglalkoztatást megvalósítva, egyéni vállalkozások indultak a településeken. Az is örömmel tölt el, hogy minden településről be tudtunk vonni álláskeresőket a programba.
Jelenleg főként már az utánkövetési fázisban vagyunk, hiszen az is egy fontos mutatószám, hogy hány munkavállaló marad foglalkoztatásban, alkalmazásban a támogatás lejáratát követő hónapokban is. Ebben az indikátorban is jól állunk, úgyhogy ki merem jelenteni, hogy ez egy sikeres projekt lesz a zárást követően.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Projekt címe: Csongrád Megyei Gazdaság- és Foglalkoztatás-fejlesztési Együttműködési Program (PAKTUM)
Projekt azonosító: TOP-5.1.1-15-CS1-2016-00001
Forrás: szegedma.hu