Az Országgyűlés határozata értelmében február elseje, a Tisza élővilágának emléknapja. Idén húsz éve annak, hogy a Nagybánya melletti ausztrál-román tulajdonú Aurul aranybánya zagytározójának fala 2000. január 30-án átszakadt, melynek következtében százezer köbméternyi cianiddal és nehézfémekkel szennyezett elegy került a folyóba. A szennyezés február 1. és 12. között vonult le a Tiszán, hatalmas környezeti kárt okozva. A mentesítési munkákból sok száz Csongrád megyei szakember is kivette a részét. Az évfordulóra emlékező, szolnoki, központi rendezvényen dr. Polner Eörs, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke és dr. Kozák Péter ATIVIZIG igazgatója képviselte őket.
A cianid szennyezés tanulságait, a történtek és intézkedések hátterét konferencián értékelték vízügyi és természetvédelmi szakemberek a szolnoki városházán,amelyen részt vett dr Hoffmann Imre, közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár is. Itt elhangzott: a „Tiszavölgy Csernoblija” megmutatta mennyire fontos a szakmai összefogás, a higgadtság és a pontos helyzetelemzés a hasonló katasztrófák elhárításában.
Dr. Kozák Péter az emléknap kapcsán elmondta: húsz évvel ezelőtt teljes joggal gondolhatta a biológusok és vízügyi szakemberek többsége, hogy a folyó élővilágának kell 10-20 év, hogy magára találjon. Ehhez képest látványosan gyorsan regenerálódott a Tisza. Négy év múlva a vízi élővilág 95 százalékban helyreállt.
A fotók forrása: CSMÖ Sajtószolgálat, illetve archív felvételek: delmagyar.hu szegedma.hu