II. Rákóczi Ferenc születésének közelmúltbéli évfordulójához igazodva a Rákóczi Szövetség szegedi szervezete több programot is szervezett. Az immáron hagyományos a lovasszobornál és a nagyállomás épületénél található, a fejedelem hamvainak hazahozatalára emlékeztető emléktábla megkoszorúzásán túl egy országosan is úttörő új kezdeményezés is született.
Immár évtizedes hagyomány, hogy a Rákóczi Szövetség beiskolázási programját, mely a határainkon túli magyar oktatási intézményekbe beiratkozó diákokat és az ott tanító pedagógusokat egyaránt ösztöndíjjal támogatja anyaországi önkormányzatok is anyagilag segítik. A cél az összetartozás ilyen szintű kifejezése és megerősítése, de természetesen az anyagi támogatás is fontos a sokszor nehéz helyzetben tevékenykedő intézmények és diákjaik számára. Idén eddig országosan közel négyszáz, Csongrád megyében közel húsz önkormányzati testület döntött e program támogatásáról. Ezt a jóakaratú segítségnyújtást megköszönni, és az érintett településvezetőkkel az együttműködési és támogatási megállapodásokat ünnepélyesen aláírni érkezett Szegedre Halzl József, a Rákóczi Szövetség országos elnöke. Az ünnepélyes rendezvény fővédnökségét Kakas Béla, a Csongrád megyei közgyűlés elnöke vállalta el.
A házigazda Varga Róbert, a Szövetség szegedi szervezetének elnökének köszöntését követően Halzl József ismertette az összegyűlt polgármesterek és meghívottak előtt a Rákóczi Szövetség alapcélkitűzéseit, ismételten megköszönve a nagylelkű adományokat. Természetesen az adományozók felé is nyomon követhetően, ahol van, a megfelelő testvértelepülési intézményekhez irányítják a támogatásokat.
Kakas Béla megyei közgyűlési elnök Rákóczi példa értékű történelmi szerepét emelte ki. Olyan politikai vezető volt, aki a saját személyes vagyonát és életét, sorsát is kockára tette és feláldozta a haza javára.
A támogatottak képviseletében Kéri Hajnal, Bihar megyei tanfelügyelő-helyettes köszönte meg a segítséget. Bihar megyében az elmúlt években négy új önálló magyar iskolát hoztak létre. Nehéz a magyar közösséget megtartani, főleg a szórványban. A kistelepüléseken minden egyes beiskolázás, minden egyes új kapcsolat még hatványozottabban számít.Ebben a környezetben az ösztöndíjak pozitív hatása egyértelműen érzékelhető. A Rákóczi Szövetség áldozatos és eredményes munkájának alapvetéséül Wass Albertet idézte: “Ne feledd, hogy testvéred minden magyar, bárhol is éljen.”
Szabó Dénes, a Tömörkény István Gimnázium és Művészeti szakgimnázium ötödik osztályos tanulója Petőfi Sándor Rákóczi című költeményét szavalta el. Garamvölgyi Anett kobzon kísérve kuruc énekeket adott elő, majd a rendezvény a megjelent polgármesterek és települési képviselők által a támogatási szerződések ünnepélyes aláírásával zárult.
Forrás: SZEGEDma.hu